Jak wiecie nie jestem miłośniczką statystyk, które próbują mi powiedzieć, jak długo będę żyć.
Ale statystyki mówiące o możliwości zachorowania lub o szansach na zapobieganie chorobom – to już inna sprawa!
A tu dane bywają zatrważające…
Populacyjne ryzyko zachorowania na nowotwór piersi u kobiet wynosi 10%. To znaczy, że jedna na 10 kobiet statystycznie takiego raka będzie mieć.
Czy da się tego uniknąć? Tylko w niewielkim zakresie, np. w przypadku posiadania mutacji genowej można zdecydować się na profilaktyczną mastektomię. (O tym kiedyś napiszę więcej.)
Należy oczywiście próbować żyć zdrowo, dobrze się odżywiać, dużo ruszać, unikać stresu i szkodliwych czynników zewnętrznych.
Czy to uchroni przed rakiem piersi w 100%?
Zdecydowanie nie.
Co zatem należy robić w tej sytuacji?
Otóż trzeba zrobić wszystko, co można, aby ewentualność nowotworu wychwycić na jak najwcześniejszym etapie.
Wtedy rokowania są naprawdę bardzo dobre, a samo leczenie nie tak bardzo obciążające, jak w bardziej zaawansowanych przypadkach.
Myślę, że taka ogólnikowa pogadanka na temat badań profilaktycznych nie jest szczególnie przejmująca.
Pozwól zatem, że poproszę Cię teraz o wzięcie kartki i zapisanie na niej imion i nazwisk 10 znanych Ci osobiście kobiet. Może być mama, sąsiadka, koleżanka z pracy, siostra, pani od korepetycji syna albo przyjaciółka. 10 kobiet.
Popatrz na tę listę, pomyśl o tych kobietach.
Jedna z nich zachoruje na raka piersi.
Co zrobisz z tą wiedzą?
Mam dla Was dziś KONKURS.
Aby wziąć w nim udział kliknijcie TUTAJ.
Przewidziałam w nim bardzo fajną nagrodę.
Ale myślę, że nie ten upominek powinien być celem całej zabawy.
To nie ma być post „na klikalność” tylko na liczbę wykonanych badań piersi – comiesięcznych samokontroli i systematycznych usg/mammografii.
Zadanie jest takie:
W komentarzu pod tym postem wymień 10 znanych Ci osobiście kobiet (możesz je oznaczyć, ale nie jest to wymóg konieczny, równie wartościowe będzie napisanie „ciocia Krysia, która nie używa FB” i osobista z nią rozmowa).
Przypomnij im o konieczności comiesięcznego samobadania piersi i systematycznych badań w gabinecie lekarskim (usg / mammografia).
W maksymalnie 50 wyrazach przekonaj je o tym, że warto to robić. Styl dowolny. Sposób też – może być przykład własny, wiersz, argument medyczny, żart, obietnica… To, co uznasz, że naprawdę do nich przemówi i nie pozwoli przejść obojętnie.
Tym razem nie ogłoszę zwycięzcy konkursu. Bo tu zwycięzcą będzie każda osoba, która weźmie sobie do serca regularne dbanie o swoje zdrowie.
Natomiast przyznam WYRÓŻNIENIE dla jednej osoby, której argumentacja wyda mi się najciekawsza, najbardziej przekonująca, najtrafniejsza.
Czeka nagroda
specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów pobudzający odrastanie włosów i ich zagęszczenie – PHARMACERIS H (idealny na czas, kiedy włosy nie bardzo chcą odrastać po chemioterapii lub innym leczeniu), KLIKNIJ TUTAJ, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ
krem specjalna ochrona spf 100+ do twarzy i ciała – PHARMACERIS A (jakże ważne jest zabezpieczenie skóry osłabionej radio-, ale i chemioterapią przed słońcem!) KLIKNIJ TUTAJ, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ
Regulamin konkursu znajdziesz TUTAJ.
No to zapraszam – czas start!
Zadbaj o zdrowie bliskich Ci Osób!
Ocal 10 kobiet! I nie zapomnij o sobie.